Na trhu se objevují falešné nanoroušky

V uplynulých dnech se médii prohnala zpráva o tom, že vědci z Technické univerzity v Liberci otestovali několik běžně dostupných typů nanoroušek. Výsledky testů byly tragické, polovina „nanoroušek“ totiž žádný nanomateriál neviděla ani z rychlíku.

Moje nanorouška chrání mě i tebe

 Nanoroušky se v posledních týdnech staly doslova hitem. Není se čemu divit, úspěšně totiž popírají v první epidemiologické vlně tolik zažité rčení „moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě“ a při správném použití chrání obě strany. V porovnání s respirátory jsou ale výrazně levnější a navíc se v některých z nich i mnohem lépe dýchá.

Díky všem těmto výhodám se z jejich výroby a prodeje rychle stal lukrativní byznys a na trhu se nám začaly rojit pochybné produkty, které se za nano pouze vydávají a jejichž účinnost je srovnatelná s běžnou podomácku ušitou rouškou.

Chcete opravdovou ochranu? Vybírejte pečlivě a nekoukejte jen na cenu

Falešnou nanoroušku bez laboratorních testů bohužel nepoznáme, lze se tedy jen poučit z předchozích nezdarů. U potvrzených případů se jedná hlavně o levné výrobky z Asie, které těží z toho, že u nanoroušek není zatím úplně vyřešena jejich certifikace. Tyto výrobky lákají zejména nízkou cenou a spotřebitel tak v dobré víře často skupuje vše, co má v názvu „nano“, jako zběsilý.

Co je české, to je hezké… a můžete se na to spolehnout

Pokud bychom si z nezávislých testů, které provedla Technická univerzita v Liberci, měli vzít jednu informaci, měla by to být rozhodně ta, že nanoroušky od českých výrobců v testech jednoznačně obstály. Když k tomu přidáme fakt, že je v těchto dnech žádoucí podporovat místní výrobce, už nám zbývá jen jedno: rozhodnout se, které české nanoroušky si pořídíme.

Vítěz testu

Mezi české nanoroušky, které v testu uspěly, patří výrobky značky SPUR. Jedná se o ručně šité roušky s nanovlákennou membránou, které slibují filtrační účinnost 84 %. Skvělé na nich je i to, že se vyrábí i ve velikosti pro děti. Jsou velmi dobře tvarovatelné a díky tomu perfektně přiléhají k obličeji. Jedna rouška vyjde zhruba na 51 Kč.

Rolls-Royce mezi rouškami

Mimo testované si pozornost rozhodně zaslouží nanoroušky liberecké firmy CUBO, které jsou plným právem označovány za Rolls-Royce mezi rouškami. Jejich výrobce deklaruje záchyt 99,9 % virů a bakterií. Tyto nanoroušky navíc příjemně překvapí tím, jak dobře se v nich dýchá (to je zásluhou netkané textilie, jejíž prodyšnost je 200 l/m2/s). Přestože mají filtrační účinnost srovnatelnou s respirátorem třídy FFP3, stojí zlomek jeho ceny. U nás je pořídíte v přepočtu za 39 Kč za kus bez DPH. Tyto roušky vás ochrání i 12 hodin v kuse a jejich kvalitu potvrzují certifikáty z Nelson Labs a Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Kvalitní ochrana za skvělou cenu

A na závěr vás chceme upozornit na nanoroušky českého výrobce BATIST Medical, které poskytují kvalitní ochranu za skvělou cenu. Svou filtrační účinností odpovídají respirátorům třídy FFP1 a pořídíte je téměř za ceny, za které se dnes v lékárnách prodávají obyčejné chirurgické ústenky. Cena za kus je v přepočtu asi 18 Kč bez DPH.

Pusťte na ně UV záření

Další nespornou výhodou kvalitních nanoroušek je to, že je lze v případě potřeby sterilizovat a použít opakovaně (i když jsou výrobcem roušky zpravidla deklarovány jako jednorázové). Někteří výrobci nedoporučují sterilizaci spreji na bázi alkoholu, ale všechny nanoroušky můžete sterilizovat  pomocí UV-C lamp a UV-C boxů. UV-C lampy možná znáte, ale UV-C box pro vás bude pravděpodobně příjemným překvapením. Jedná se o praktické a dostupné zařízení, které se vejde třeba do kabelky a roušku v případě potřeby bezpečně sterilizuje již za 5 minut.

Rouška v kapse není nejlepší nápad

Ani ty nejkvalitnější nanoroušky vás neochrání, pokud nebudete dbát na jejich správné skladování a manipulaci s nimi. Nejčastější chybou je ukládání použité roušky, kterou si chcete znovu nasadit (například při návštěvě obchodu apod.), volně do kapsy nebo do kabelky. K jejich přenášení by měl sloužit speciální obal, který lze dezinfikovat. Pokud nejste fanoušci neustálého šustění různých sáčků a pytlíků, doporučujeme speciální pouzdro s ionty stříbra, můžete si vybrat mezi modrou a růžovou variantou. Tato pouzdra ocení i rodiče dětí školou povinných, které s sebou do školy musí nosit náhradní roušky ve sterilním obalu.Next Post

Chirurgická certifikovaná obličejová rouška BATIST IMMUNITY třída IIR 50 ks

Út Led 26 , 2021
Jednorázová operační rouška  Immunity IIR.  Zdravotnická operační rouška IMMUNITY zdravotní třídy IIR účinně zachycuje bakterie. Chrání proti šíření virové a bakteriální infekce kapénkami.  Zakomponovaný drátek z nerezové oceli v horním okraji ústenky pomáhá vytvarovat a přizpůsobit roušku hřbetu nosu tak, aby na obličeji pohodlně držela. Nejvyšší zdravotní třída – zabraňuje prosáknutí […]

mohlo by se hodit